Türkçeİngilizce

Mıhlı Çayı

KAZ DAĞLARI'na trekking yapmak istiyorsanız eğer, bu nokta çıkış noktanız olacak. Kaz dağlarından denize inen çok sayıda çaydan biri Mıhlıçay.

Selton tesislerinin yanından içeri giren stabilize yol 5 km kadar aracınızla ilerlemenize imkan sağlıyor. Ama ondan sonrası patika ve yürümek gerekiyor. Patika yol önce Başdeğirmen mıntıkasına getiriyor. Rumlardan kalma bir değirmen restore edilmiş. Değirmen taşları ve su yolları olduğu gibi duruyor. Değirmen hakkında bekçisinden bilgi alabilirsiniz.

Değirmenin karşısında ise kemerli bir köprü var ve üzerinden geçiyorsunuz. Başdeğirmen Köprüsü Romalılar’dan kalma köprü, Truva’ya giden antik yolun Mıhlıçay üzerindeki tek geçiş noktasıymış. Şimdi trekkingcilere ve zeytincilere yol veriyor. Çevresi çam, çınar, zeytin, tesbih, defne, incir, ayva, armut ağaçları ve kekik-böğürtlenle dolu dolu Mıhlıçay’a, üretme çiftliklerinden alabalık ve sazan yavruları bırakılmış. Çiftlik balıkları doğal ortamda büyüyüp türlerinin ana özelliklerine dönmüş ve çiftlik balıklarında olmayacak kadar lezzetlenmişler.

Değirmenden yukarı yol yok. Dere içinden, kıyısından, bazen de kayalar üzerinden akış yönüne doğru ilerliyorsunuz. Kademe kademe yükselirken önünüze irili ufaklı şelaleler çıkıyor. Ve sonunda yüzülebilir çap ve derinlikte bir göletle karşılaşıyorsunuz. Ama asıl güzellik gölün arkasında gizli. 15-20 metre ilerleyince dik kaya-duvarlarla çevrili bir odaya giriyorsunuz sanki. Ve kulaklarınızı uğuldatarak göle dökülen şelale karşınızda duruyor.

Gölün derinliği neredeyse 30 metre. Tabanın koyulaşan rengi ürkütücü. Maceracı gençler 15-20 metre yükseklikteki kayadan gölün buz gibi sularına atlıyorlar. Yazın sıcak günlerinde göle girip, şelale altında bir süre kalabilirsiniz. Suyun yazın da buz gibi olduğunu unutmayın. Mıhlıçay’a grupla gitmek isterseniz, Kazdağları’nı karış karış bilen yöresel rehberlerden yardım alabilirsiniz. Bölgeye seyahat acenteleri tarafından trekking turları da düzenleniyor.

 

 

23/02/2020 Gün Ortalama:96  Bugün 86 Ziyaret var  Sitede 3 kişi var  IP:3.233.215.231