Türkçeİngilizce

Adatepe Köyü

Adatepe, Edremit Körfezi'nde küçük bir belde. Çanakkale'den Adatepe'ye gelirken Ayvacık'ı geçip, Kazdağlarını aştıktan sonra Küçükkuyu'ya ulaşılıyor. Küçükkuyu'nun içinden Zeus Altarı ve Adatepe Köyü tabelaları takip ediliyor. Adatepe'nin taş evleri içeri doğru saptıktan 3,5 km sonra karşınıza çıkıyor.
Yolculuğun özellikle bu son kısmı uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında yapılıyor.
Adatepe mevkine yaklaşırken sıra sıra zeytin satanları görünce artık bir zeytin diyarında olduğunuzu anlıyorsunuz. Hatta burada bu kültürü tanıyabileceğiniz bir zeytinyağı müzesi bile var.Köylünün ana geçim kaynağı da zeytin ve zeytinyağı.

2001 yılında kurulan Adatepe Zeytinyağı Müzesi, köyün dışında, Küçükkuyu'da. Burada geleneksel ve modern zeytinyağı üretimi ile ilgili herşey görülebiliyor.

Müzenin alt katında geleneksel taş değirmen gibi, üretimde kullanılan büyük aletler var. Üst kattaki kocaman panolar ve maketler sayesinde ise zeytinin kasım aralık aylarında olgunlaşması, toplanması, zeytin hamuru haline gelmesi ve altın sarısı yağa dönüşmesinin tüm aşamaları görülebiliyor. Başlangıçta zeytinyağı çok az olduğu için yenilmeyecek kadar değerli bir madde olarak görülüyor. Biraz bollaşınca aydınlatmada kullanılıyor ancak çok sonraları yaygınlaşınca sofralara geliyor. Zeytin tasnif değirmeni, yerel zeytinyağı etiketleri, kandiller, anforalarla müze zenginleştirilmiş. Çoğu, Adatepe köylüsünün hediyesi. Çevre köylerden hatta Türkiye'nin uzak köşelerinden bile müzeye eşya bağışlanmış.Zeytinyağının yanı sıra eski kazanlarda sabun yapımı ile ilgili bilgi almak da mümkün.
Ayrıca müzenin içinde her türlü zeytin ürününün satıldığı bir de dükkan var. Biz de müzedeki turumuzu tamamlayıp, Adatepe Köyü'nün içine doğru yola koyuluyoruz. Eski bir Rum köyü olan Adatepe, Sit alanı olduğu için, yıllar önceki görüntüsünü aynen korumuş. Kahvesi, meydanı, tarihi evleri ile  modern bir köy havasında. Adatepe'deki Taşmektep düzenlenen seminerlerle kültür sanat dünyasını biraraya getiriyor. Burası bir Adatepe turunda mutlaka görülmesi gereken bir yer, etkinliklere katılmak için ise yıllık takvimi takip etmek gerekiyor.
Zeytinyağı ve Sanat Evi'nden çıkıp, çevrede biraz dolaşıyoruz. Zeus Altarı'na giden yolda, güzel manzaralı bir çay bahçesi var. Zaten kafenin sloganı "deniz manzara, doğal klima". Esnaf, günbatımını Adatepe'den izlemenin de aynı bir güzel olduğunu söylüyor.

 

 

25/02/2020 Gün Ortalama:103  Bugün 50 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:34.226.244.70