Türkçeİngilizce

Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi

EDREMİT ile AKÇAY arasında bulunan karayolundan Zeytinli tabelasını görünce kuzeye dönülüp tipik bir Ege kasabası olan ZEYTİNLİ Kasabası'na ulaşılıyor. Zeytinli den kuzeye giden yoldan tabelalaı takip ederek bugün Milli Park olan SARIKIZ bölgesine geliyorsunuz. Tabelalrı takip ederek yol ayrımından sola dönülünce yaklaşık 4-5 km sonra Sutüven Şelalesi'ne ve yakınındaki HASAN BOĞULDU Göleti'ne ulaşıyorunuz. Burası kazdağlarınında orman içinde çok hoş manzarası ve panoraması olan bir yer. Yazları azalmasına rağmen küçük bir derenin aktığı bölgede suyun kenarında ve içinde ahşap piknik masaları bulunuyor. Yemyeşil doğası, pınarı, küçük göletlei ve şelalesiyle çok hoş bir piknik mekanı burası. Daha ilerisine araçla ulaşım yok. Ancak burada doğa içinde dereye paralel yürüyüş yapmak son derece keyifli.

Hasan Boğuldu Efsanesi

Efsaneye göre, yöre aşiretinden bir kız ile ovalı bir delikanlı evlenmek ister. Fakat töreler uymaz ve töre sınavları yapılmasına kara verilir. Kız, ovalı delikanlıya "Benimle evlenmek istiyorsan aşiret büyüklerinin kararı olarak, 40 okkalık tuz çuvalını bizim dağa sırtından hiç indirmeden getirmelisin" der.

Çünkü dağlı kız, tuz çuvalını hiç nefes almadan ovadan dağa götürebilmektedir. Delikanlı Hasan, Emine ile evlenebilmek için tuz çuvalını sırtlanır ve dağa çıkmaya başlar. Ne var ki sıcakta terlemiş ve tuz çuvalı sırtında derin yaralar açmıştır. Yarı yolda çıkamayacağını anlar ve gölete kendisini atar. Uzun süre delikanlıdan haber alamayan Emine, daha sonra gölette Hasanın yemenisini bulur. Terk edilmeye dayanamaz ve dere kenarında Hasana verdiği yemeniyle kendini bir ağaca asarak hayatına son verir. Hasan gerçekten gururu yüzünden canınakıydı, yoksa debisi yüksek suda serinliyeyim derken başını kayalara çarpıp boğuldu mu bilinmez ama, günümüzde aynı yerde yüzmek isteyenleri çevrede dolaşan görevli orman bekçileri sık sık uyarıyorlar.

 

 

25/02/2020 Gün Ortalama:103  Bugün 50 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:34.226.244.70